Ubezpieczenie OC to jedno z podstawowych zagadnień dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Polskie prawo wymusza na nich wykupienie polisy odpowiedzialności cywilnej, co upoważnia pojazd do ruchu po polskich drogach. Czy istnieją sytuacje, kiedy nie trzeba płacić za OC? Okazuje się, że tak!
Czym jest OC i kiedy nie trzeba płacić za OC?
Polisa OC to ubezpieczenie, które chroni innych użytkowników drogi – w razie wypadku czy kolizji polisa pokrywa szkody wyrządzone przez nas na drodze. Polisy OC ważne są zazwyczaj przez rok – po ich upływie konieczne jest zakupienie nowej polisy z uwzględnieniem jej ciągłości. Nawet jeden dzień zwłoki sprawia, że narażeni będziemy na dotkliwe kary finansowe ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Cena polisy nie jest stała – i tego również warto być świadomym. Wysokość OC zależy od szeregu czynników, w tym wieku właściciela samochodu, jak również wieku i marki samochodu. Wysokość polisy zależna jest również od przysługujących nam zniżek, które nabywamy wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Kiedy nie trzeba płacić za OC? Okazuje się, że jest kilka wyjątków, kiedy możemy uniknąć tego wydatku.
Czy wiesz, kiedy nie trzeba płacić za OC?
Okazuje się, że istnieje kilka sytuacji, kiedy nie trzeba płacić za OC. Najpopularniejszymi sytuacjami, kiedy nie trzeba płacić za OC są zdarzenia, kiedy samochód jest wyrejestrowany lub też jest pojazdem zabytkowym (więc OC kupowane jest na okres np. miesiąca). OC nie musimy płacić, kiedy samochód sprzedawany jest za granicę, jak również kiedy zdecydujemy się na jego zezłomowanie. Kiedy złomujemy samochód i chcemy odzyskać nadpłaconą składkę, należy przedstawić u ubezpieczyciela niezbędne dokumenty (w tym m.in. dokument poświadczający legalne zezłomowanie pojazdu w punkcie złomowania).
Comments are closed.