Kraje skandynawskie to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez osoby, które pragną pracować za granicą. Szwedzki rynek pracy jest niezwykle elastyczny – poszukiwani są zarówno pracownicy sezonowi, jak i osoby chcące zatrudnić się na pełen etat w jednej z licznych branż. Warto pamiętać, że podejmując pracę w Szwecji możliwe jest rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce.

Czy rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce jest trudne?

Szwecja to jeden z najchętniej wybieranych krajów na emigrację zarobkową. Polacy chętnie wybierają ten kierunek nie tylko ze względu na możliwość legalnego zatrudnienia, ale też niemałe zarobki. Szwedzi chętnie przyjmują obcokrajowców do pracy – pracownicy niezbędni są zarówno do prac sezonowych, jak i na pełen etat w branży motoryzacyjnej, automotiv, w przemyśle, gastronomii. Decydując się na podjęcie zatrudnienia w Szwecji, musimy wiedzieć, że konieczne będzie rozliczenie się ze szwedzkim fiskusem. Możliwe jest też rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce. Wbrew pozorom nie jest to trudne, jednak by było to możliwe, konieczne jest uzbieranie niezbędnych dokumentów. Jakie to dokumenty? Przede wszystkim to dokumenty od zakładu pracy KU­10 albo KU­13, INKOMSTDEKLARATION 1, czyli rozliczenie roczne ze szwedzkiego urzędu, kopia dowodu osobistego lub paszportu, dokumenty potwierdzające odliczenia podatkowe.

Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce – ulgi podatkowe

Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce może przynieść większy zwrot, jeśli zastosujemy odpowiednie ulgi i odliczenia od podatku. Posiadając udokumentowane koszty, np. dojazdy do pracy z Polski do Szwecji, powinniśmy dołączyć je do deklaracji podatkowej. Warto też gromadzić rachunki za wynajem mieszkania w Szwecji – to także wlicza się w koszty, które ponosi pracownik.

Comments are closed.