Zmiany skórne mogą przysporzyć nie tylko kompleksów, ale też zmartwień. Wiele osób przejmuje się, że pieprzyk lub znamię mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Przekonać się o tym można tylko podczas konsultacji ze specjalistą, który musi zmianę skórną dokładnie obejrzeć przy pomocy dermatoskopu i w razie potrzeby usunąć posługując się metodą laserową lub chirurgiczną. Wyjaśniamy, jak wygląda usuwanie zmian skórnych w klinice medycyny estetycznej.

Kiedy warto zdecydować się na usuwanie zmian skórnych?

Znamiona, pieprzyki, brodawki czy przebarwienia występują na skórze praktycznie każdej osoby. Większość z nich to zmiany całkowicie niegroźne. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się każdej podejrzanej zmianie skórnej, aby wykluczyć ryzyko groźnego nowotworu skóry (tzw. czerniaka). Nawet jeśli okaże się, że znamię czy pieprzyk są łagodne, nadal możesz zdecydować się na ich usunięcie, jeśli przeszkadzają Ci ze względów estetycznych. Eksperci z Kliniki Ambroziak Dermatologia Kliniczna: Warszawa zalecają również usuwanie zmian skórnych, które narażone są na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie promieniowania słonecznego.

Gdzie wybrać się na zabieg usuwania zmian skórnych?

Decyzja o usunięciu zmiany skórnej powinna zostać podjęta na podstawie badania dermatologicznego przeprowadzonego przez doświadczonego specjalistę. W najlepszych klinikach medycyny estetycznej lekarze posługują się wideodermatoskopami – nowoczesnymi, bardzo precyzyjnymi urządzeniami, służącymi do nieinwazyjnego rozpoznawania zmian skórnych. Jeśli szukasz miejsca, w którym Twoje zmiany skórne zostaną dokładnie zbadane i usunięte za pomocą odpowiedniej metody, kliknij tutaj.

Metody usuwania zmian skórnych

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Najmniej inwazyjnym sposobem na usunięcie łagodnej zmiany skórnej jest zabieg laserowy. Wykonuje się go za pomocą lasera frakcyjnego CO2. Zagłębia się on w skórę na około 3 milimetry, dzięki czemu jest w stanie precyzyjnie usunąć niemal każdą zmianę skórną. Zabieg nie powoduje krwawienia ani nie wymaga zakładania szwów. Bezpośrednio po laseroterapii w miejscu usuniętego znamienia tworzy się powierzchniowy strupek, który odpada po kilku dniach. Światło lasera pobudza uszkodzoną skórę do szybkiej regeneracji, w wyniku czego rozpoczyna się wzmożona produkcja kolagenu. Proces gojenia się skóry przebiega szybko i wiąże się z niewielkim ryzykiem powstawania blizn. Małe zmiany skórne można usunąć już podczas jednej sesji zabiegowej. Większe wymagają serii zabiegów.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

W przypadku, gdy lekarz na podstawie przeprowadzonych badań ma jakiekolwiek wątpliwości, czy zmiana skórna jest łagodna czy złośliwa, podejmuje decyzję o jej chirurgicznym usunięciu. Znamiona i pieprzyki wycina się przy pomocy precyzyjnych przyrządów – skalpela, łyżeczki chirurgicznej. Wprawny chirurg wycina zmianę skórną tak, aby blizna była jak najmniejsza. Jednocześnie musi uwzględnić pewien margines zdrowej tkanki, w razie gdyby okazało się, że usuwane znamię ma charakter nowotworowy. Wycięta zmiana skórna poddawana jest następnie badaniom histopatologicznym. Metoda chirurgiczna jest bardziej inwazyjna niż zabieg laserowy, ale stanowi skuteczną profilaktykę raka skóry. 

Comments are closed.