Chociaż często nazywane są plamami posłonecznymi, przebarwienia mogą powstawać na skórze o każdej porze roku również z innych przyczyn. Nasilają się pod wpływem takich czynników, jak zmiany hormonalne czy zażywane leki. Wraz z wiekiem u osób predysponowanych pojawia się ich coraz więcej. Jeśli plamki na skórze powodują u Ciebie dyskomfort, możesz rozważyć laserowe usuwanie przebarwień. Dowiedz się więcej na temat tej skutecznej metody.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień?

Niezależnie od tego, co przyczyniło się do powstania przebarwienia, nieestetyczną zmianę można usunąć przy pomocy lasera. Specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach wymieniają takie technologie do usuwania przebarwień, jak laser pikosekundowy czy laser frakcyjny.

Wiązka lasera oddziałuje tylko na obszar skóry z nadmierną pigmentacją. Pod wpływem działania wiązki światła dochodzi do odparowania naskórka. Efekty zabiegu nie są jednak widoczne od razu. W pierwszej kolejności zmiana pigmentacyjna staje się ciemniejsza. Na jej miejscu pojawia się powierzchniowy strupek, który po kilka dniach łuszczy się i odsłania jaśniejszą, zdrowiej wyglądającą skórę. Po zabiegu laserowego usuwania przebarwień nie trzeba przechodzić rekonwalescencji, dzięki czemu w zasadzie od razu można wrócić do swoich codziennych zajęć.

Dla podtrzymania efektów zaleca się zwykle serię kilku zabiegów. Rezultaty można spotęgować również dzięki zastosowaniu tzw. terapii łączonej. Pomocniczo z zabiegiem laserowym stosuje się: peelingi medyczne, zabiegi wybielające oraz iniekcyjne.

Wskazania do usuwania przebarwień

Głównym wskazaniem do usuwania przebarwień są względy estetyczne. Zmiany te mają bowiem charakter łagodny i nie zagrażają zdrowiu. Rozległe przebarwienia, zwłaszcza gdy usytuowane są na twarzy, postarzają, zmieniają wygląd, prowadzą do kompleksów. Zmiany pigmentacyjne, których można pozbyć się przy pomocy lasera to m.in.:

  • melasma (ostuda),
  • plamy starcze,
  • plamy soczewicowate,
  • piegi,
  • przebarwienia po stanach zapalnych skóry, np. po trądziku.

Przeciwwskazania do usuwania przebarwień laserem

  • ciąża i karmienie piersią,
  • stany zapalne skóry,
  • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających,
  • świeża opalenizna,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby skóry,
  • nowotwory,
  • rozrusznik serca,
  • implanty w obszarze zabiegowym.

Czy całkowita likwidacja przebarwień jest możliwa?

Efektem laserowego usuwania przebarwień jest rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu cery. Szpecące plamy stają się mniej widoczne, a w większości przypadków znikają całkowicie. Przy okazji redukcji ulegają również zmarszczki, ponieważ laser pobudza produkcję kolagenu w skórze. Twarz wygląda młodziej i bardziej atrakcyjnie. Seria zabiegów laserowych pozwala na całkowite pozbycie się przebarwienia. Skóra odzyskuje jednolity koloryt na długi czas, a jeśli uda nam się przy okazji wyeliminować czynnik powodujący u nas przebarwienia, nieestetyczne zmiany mogą już w ogóle nie powrócić.

Najczęstszym czynnikiem powodującym przebarwienia jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce. W związku z tym należy skutecznie zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, aby zapobiegać powstawaniu kolejnych przebarwień. W tym celu sięgaj po kremy o wysokim stopniu ochrony – najlepiej SPF 50+. Takie kosmetyki powinny chronić skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB – taka informacja powinna widnieć na etykiecie produktu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.



Comments are closed.