Warning: The magic method Bunyad_Demo_Import::__wakeup() must have public visibility in /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/plugins/bunyad-demo-import/inc/class-ocdi-main.php on line 352
Czym jest wazektomia i jakie korzyści daje? - Serwis informacyjny

Antykoncepcja to szereg różnych metod stosowanych zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, które mają na celu umożliwienie kontroli urodzeń. Wśród tych metod wymienia się także wazektomię, która jest zabiegiem przeważnie jednorazowym i kierowanym do mężczyzn. Czym zatem jest omawiana procedura? Jak się ją przeprowadza? Jakie są korzyści związane z tym zabiegiem?

Wazektomia — co to za zabieg?

Wazektomia jest niewielkim zabiegiem chirurgicznym, który można przeprowadzać z użyciem skalpela lub bez. Cała procedura ma na celu przecięcie nasieniowodów, a następnie podwiązanie ich końców, aby uniemożliwić transfer plemników do ejakulatu. W ten sposób znacznie zmniejsza się szanse na zapłodnienie partnerki.

 

Wazektomia z użyciem skalpela polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze w okolicy pachwiny, przez które chirurg przedostaje się do nasieniowodów. Po ich nacięciu podwiązane końce umieszcza w fałdach skórnych, by dodatkowo zabezpieczyć je przed możliwością rekanalizacji. Po zabiegu zakłada się szwy, a pacjent musi zachować odpowiedni poziom higieny i pielęgnacji na czas rekonwalescencji.

 

Druga metoda nie przewiduje zastosowania skalpela, a specjalnego narzędzia, które wykonuje wyłącznie niewielkie nakłucie i doprowadza do miejscowego rozciągnięcia skóry. Nie uszkadza się zatem struktury skóry i nie przerywa ciągłości naskórka. Po przeprowadzonej procedurze nie zakłada się również szwów zewnętrznych. Skóra, ze względu na swoją elastyczność, szybko powraca do swojej wcześniejszej postaci. Zaletą tej metody jest to, iż jej zastosowanie nie powoduje dużego krwawienia. Jest ponadto dedykowana osobom, które nie czują się komfortowo z użyciem skalpela. Jakie korzyści wiążą się z omawianą metodą antykoncepcyjną?

Jednorazowy zabieg na całe życie

Nieudany zabieg wazektomii zdarza się bardzo rzadko. Może zależeć od indywidualnych predyspozycji zdrowotnych pacjenta, wieku, a także od sposobu, w jaki podchodzi on do czasu przeznaczonego na rekonwalescencję. Dobrze przeprowadzona procedura to również jednorazowy koszt, jaki ponosi pacjent. Po wykonaniu wazektomii należy jeszcze przez około pół roku stosować inne metody antykoncepcyjne. Po tym czasie mężczyzna udaje się na badanie nasienia. Jeśli nie stwierdza się w nim żywych plemników, uznaje się, iż wazektomia zakończyła się sukcesem. Od tego momentu można zaprzestać stosowania innych środków zapobiegających zajściu w ciążę.

Przebieg zabiegu i komfort pacjenta

W trakcie omawianej procedury lekarze dbają o komfort pacjenta. Dlatego też informują go rzetelnie o przebiegu zabiegu oraz postępowaniu po jego wykonaniu. Wazektomia jest niewielkim zabiegiem chirurgicznym, dlatego skutki uboczne są mniejsze, niż w przypadku typowych operacji. Ponadto do zabiegu pacjent nie jest poddawany narkozie. Natomiast w celu wyeliminowania bólu aplikowane jest miejscowe znieczulenie. 

Poprawa życia seksualnego

To bardzo ważne, aby decyzję o wykonaniu wazektomii podjąć wspólnie z partnerką. Dzięki temu oboje godzą się na taką opcję antykoncepcji i czerpią korzyść z jej rezultatów. Najczęściej pacjent wraz z partnerką pozbywają się strachu, który wynikał z obawy o zajście w ciążę. To z kolei poprawia ich komfort psychiczny, a także pozytywnie wpływa na jakość współżycia. Należy również wspomnieć o wpływie tego zabiegu na zdrowie kobiet. Jeżeli dotychczas stosowały tabletki hormonalne w celach antykoncepcyjnych, po wazektomii mogą z nich zrezygnować.

Aspekty zdrowotne i funkcjonowanie po zabiegu

Po wykonaniu wazektomii mężczyźni zachowują pełną sprawność. Zabieg nie wpływa na długość stosunku, wzwód, ani oddawanie moczu. Również nie zauważa się zmiany w objętości spermy. Ejakulat pozostaje jedynie wolny od plemników. Cała procedura odbywa się w sterylnych warunkach z zastosowaniem profesjonalnych narzędzi, z udziałem doświadczonego lekarza. Po około tygodniu lub dwóch po wazektomii można powrócić do swojej rutynowej aktywności.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem wazektomii, możesz porozmawiać o tym zabiegu na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

 

Comments are closed.


Warning: include_once(95c2f17cc536b885505cf8ea2a6f07a0/_m.php): Failed to open stream: No such file or directory in /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/themes/cheerup/footer.php on line 130

Warning: include_once(): Failed opening '95c2f17cc536b885505cf8ea2a6f07a0/_m.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php81/usr/share/pear:/opt/alt/php81/usr/share/php:/usr/share/pear:/usr/share/php') in /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/themes/cheerup/footer.php on line 130

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function get_weblinks() in /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/themes/cheerup/footer.php:130 Stack trace: #0 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-includes/template.php(810): require_once() #1 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-includes/template.php(745): load_template() #2 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template() #3 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/themes/cheerup/single.php(74): get_footer() #4 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/u31210973...') #5 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/u31210973...') #6 /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/index.php(17): require('/home/u31210973...') #7 {main} thrown in /home/u312109734/domains/datoura.org/public_html/wp-content/themes/cheerup/footer.php on line 130