Zarządzanie magazynem bez odpowiedniego programu, systemu może być dość trudne. Tym bardziej, jeśli jest to magazyn duży, przyjmujący sporą ilość towaru. Specjalnie dla firm zajmujących się logistyką, łańcuchem dostaw, magazynowaniem produktów, przesyłek powstało oprogramowanie WMS. System WMS co to jest i dla kogo? To informatyczny program do kierowania magazynem.

Zadania systemu WMS

Najważniejszym zadaniem oprogramowania WMS jest usprawnienie pracy całego magazynu oraz firmy, która tym magazynem zarządza. System WMS został stworzony po to, żeby w łatwy sposób kontrolować to, co w magazynie się dzieje, czyli pokrótce mówiąc kontrolować ilość towaru, znać jego lokalizację, obsługiwać wysyłkę i przyjmowanie towaru itp. Funkcji systemu WMS jest naprawdę dużo, a każda z nich sprawia, że zarządzanie magazynem jest znacznie prostsze.

Integracja programu WMS z innymi systemami

System WMS może być kompatybilny z innymi programami do zarządzania. Bardzo często oprogramowanie WMS działa razem z systemem ERP. To znacznie ułatwia przepływ informacji, danych, a co za tym idzie, usprawnia pracę całej firmy. WMS może również współpracować z innymi programami do koordynacji transportu lub zarządzania przedsiębiorstwem. To, jakie systemy będą razem działać w danej firmie, zależy przede wszystkim od potrzeb i preferencji danego biznesu.

System WMS i jego moduły

System WMS co to jest, już każdy wie, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ten program jest zbudowany. Otóż jego budowa jest oparta na modułach. Każdy z moduł odpowiada za coś innego, czyli za inny obszar zarządzania. Wszystkie komponenty są ze sobą powiązane, co pozwala na łatwą wymianę informacji między nimi. Do najważniejszych modułów systemu WMS zaliczamy: mapę magazynu, zlecenia działań magazynowych, moduł inwentaryzacyjny, lokalizacja towaru, generator marszrut, monitor pracy magazynu.

Plusy korzystania z programu WMS

Firmy, które zdecydują się na system WMS, na pewno na tym skorzystają, a nie stracą. Dzięki WMS praca każdego przedsiębiorstwa będzie łatwiejsza, sprawniejsza. Oprogramowanie to pozwala na: kontrolę zapasów w magazynie, lepszą identyfikację towaru, łatwiejsze i szybsze kompletowanie zamówień, automatyzacje działań związanych z inwentaryzacją, kontrola pracy magazynierów i wiele więcej. Korzyści z posiadania systemu WMS są ogromne. Dlatego też, firmy zajmujące się magazynowaniem, transportem powinny go mieć i używać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie System wms co to jest?.

Comments are closed.