To but narciarski powinien idealnie pasować do stopy, a nie na odwrót. Ludzie różnią się od siebie pod względem anatomicznym i fizjologicznym, dlatego też nawet wśród bliskich członków rodziny rzadko kiedy zdarza się tak, że dwóm osobom proponuje się ten sam model obuwia. BOOTFITTING umożliwia efektywny dobór butów i ich skuteczną personalizację.

Dokładne pomiary są najważniejsze

Jeżeli w sklepie z artykułami narciarskimi klient zostaje zapytany o to, jaki rozmiar obuwia nosi, świadczy to wyłącznie o braku kompetencji ze strony pracowników, albowiem rozmiarówka może wyglądać inaczej u każdego producenta, dlatego też zawsze bezpieczniej opierać się na konkretnych wymiarach, które wcześniej trzeba sprawdzić, wyznaczyć i zanotować, by zawsze móc z nich skorzystać.

Podstawowe pomiary będące ważną częścią bootfittingu zakładają sprawdzenie długości i szerokości stopy, a także jej podbicia. W nowoczesnych sklepach sportowych za prawidłowość pomiarów odpowiadają specjalistyczne maszyny. Jeżeli jednak takich pomiarów chce się dokonać samodzielnie, najłatwiej zrobić to poprzez odrysowanie gołej stopy na kartce i zmierzenie wykonanego obrysu.

But narciarski nie może być luźny

Czasem jednak nawet bardzo dokładne pomiary nie są w stanie ochronić klienta przed wyborem niewłaściwego obuwia, co szczególnie często ma miejsce podczas zakupu pierwszych w życiu butów narciarskich. Amatorzy mają duże tendencje do wybierania zbyt luźnych i za dużych modeli. A w takich modelach naprawdę nie da się swobodnie i komfortowo jeździć.

Jeżeli stopa po umieszczeniu jej w bucie niemalże natychmiast styka się z jego wewnętrzną skorupą, można dojść do wniosku, że but jest za mały. W BOOTFITTINGU taki efekt uznaje się jednak za najbardziej pożądany. Stopa wraz ze skarpetą muszą wypełniać wnętrze buta w całości. Wolna przestrzeń w przypadku obuwia narciarskiego jest niewskazana.

Ostateczny wybór najlepszego rozwiązania

Wyniki uzyskane w ramach dokonanego pomiaru stóp nie są jednak jedynym kryterium wyboru, albowiem to, jakie buty narciarskie okażą się dla kogoś dobre, zależy również od stylu jazdy tej osoby, jej doświadczenia oraz typu tras, po których najczęściej się ona porusza.

Wbrew pozorom BOOTFITTING nie jest wcale trudny, tylko ludzie nieraz niepotrzebnie go komplikują. Na zakupach najlepiej kierować się i własną intuicją, i podpowiedziami doświadczonego ekspedienta, który na pewno chętnie podzieli się z każdym klientem posiadaną wiedzą.

Więcej informacji znajdziesz na stronie BOOTFITTING.

Comments are closed.