Czy klasyczna kuchnia musi być przewidywalna i nudna? Zdecydowanie nie – i udowadniają to liczny kucharze, dietetycy oraz autorzy książek kucharskich. Chcąc nieco urozmaicić podawane bliskim dania, warto sięgnąć po inspiracje, które z pewnością odmienią domowe potrawy. Od czego zacząć?

Co zamiast klasycznych ziemniaków?

Jest wiele możliwości, które pozwolą zastąpić tradycyjne ziemniaki w zupach czy w daniach głównych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kasze, które w wielkim stylu wracają na polskie stoły. Smaczne kasze dostępne są w różnych odmianach, co pozwoli na lepsze dopasowanie produktu do konkretnego dania. Kasze, poza doskonałym smakiem, są również niezwykle zdrowe: posiadają wiele cennych witamin i mikroelementów. Również makarony świetnie zastępują klasyczne ziemniaki, mogą być one też podstawą dla dań pochodzących z regionu śródziemnomorskiego. W przypadku zup-kremów idealnie sprawdzi się przepis na groszek ptysiowy. Groszek świetnie uzupełnia zupy i sprawia, że są one jeszcze bardziej pożywne. Klasyczne zupy będą świetnie smakować z lanymi kluskami. Przepisy na lane kluski znaleźć można przede wszystkim w klasycznych książkach kucharskich.

Stawiaj na sezonowe warzywa

Od wielu lat specjaliści wskazują, że najlepszym sposobem na wykorzystanie warzyw i owoców w kuchni jest wybieranych tych sezonowych. Oznacza to, że powinniśmy kupować produkty, które są najbardziej dostępne w danym okresie roku. W przypadku lata będą to przede wszystkim świeże owoce, koniec lata to najlepszy czas na kupowanie pomidorów i papryk. Wraz z rozpoczęciem jesieni w sklepach zaczną pojawiać się również dynie, z których wykonać można doskonały krem. Sezonowe warzywa i owoce są nie tylko wartościowym składnikiem diety, ale też będą niedrogie!

Comments are closed.