Kryzysy są wpisane w cykl życia każdego wieloletniego związku. Niestety, pogorszenie relacji nie zawsze jest jedynie przejściowym kłopotem. Dla wielu osób będących w małżeństwie napięcie i konflikt z partnerem będzie czynnikiem popychającym do zakończenia związku. Znaczna część osób stojąca przed wizją zakończenia małżeństwa decyduje się na separację. Co dokładnie oznacza stan separacji? Jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą? Sprawdź!
Formy separacji
Separacja, czyli rozkład pożycia małżeńskiego, może mieć dwie formy: nieoficjalną i oficjalną. W pierwszym przypadku rozstanie małżonków jest jedynie obustronną decyzją niepociągającą za sobą żadnych skutków prawnych. Inaczej jest w przypadku separacji oficjalnej ustanowionej przez sąd na wniosek małżonków. Osoby będące w formalnej separacji muszą liczyć się z wieloma następstwami prawnymi – ustaniem wspólnoty majątkowej, wyłączeniem z linii dziedziczenia, obowiązkiem alimentacyjnym, a nawet koniecznością ustalenia kontaktów z dzieckiem i podziałem władzy rodzicielskiej. Osoby będące w separacji nie mogą zawierać nowych małżeństw ani wrócić do nazwiska panieńskiego. Separację w dowolnym momencie można wycofać, przywracając małżeństwu moc prawną.
Czas na przemyślenia
Czy separacja musi być wstępem do rozwodu? Niekoniecznie. Czasowa rozłąka ze współmałżonkiem ma być czasem na spojrzenie z dystansu na swój związek i zastanowienie się nad przyszłością. Psycholodzy zaznaczają, że „przerwę od małżeństwa” warto wykorzystać na prowadzenie rozmów z partnerem na neutralnym gruncie, terapię, negocjacje. Separacji nie można traktować jako okazji do randkowania z innymi osobami, co jedynie oddali nas od małżonka i być może przekreśli szansę na powrót do wspólnego życia. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.
Comments are closed.