Sprawność i niezawodność auta związana jest również z olejami i płynami samochodowymi, dzięki którym funkcjonują poszczególne jego układy. Są one niczym krew i limfa krążąca w żywym ciele. Dlatego też serce każdego pojazdu, którym jest jednostka napędowa, nie mogłoby działać bez odpowiedniego oleju silnikowego. Na tym jednak nie koniec, ponieważ lista olejów i płynów niezbędnych samochodom do jazdy jest naprawdę długa! Co na niej znajdziemy?
Oleje samochodowe
Oleje samochodowe można podzielić na dwa podstawowe typy. Są to oleje silnikowe i oleje przekładniowe. Te pierwsze stosowane są do smarowania jednostek napędowych, które jakby nie było, są narażone na olbrzymie siły i tarcia. Ich wymiana zalecana jest według producentów co kilkadziesiąt lub kilkanaście tysięcy kilometrów (ewentualnie raz do roku). Natomiast te drugie służą do smarowania elementów skrzyni biegów oraz dyferencjałów.
Oleje samochodowe dzielą się na:
- syntetyczne – nowoczesne oleje o małej lepkości, łatwo rozprowadzające się po silniku, stosowane w nowych samochodach
- półsyntetyczne – oleje pośrednie łączące w sobie cechy oleju mineralnego i syntetycznego
- mineralne – oleje o największej lepkości, dedykowane do starszych typów silników ewentualnie używane wtedy, gdy nie ma pewności co do rodzaju wcześniej zastosowanego oleju.
Oleje samochodowe różnią się zatem od siebie klasą lepkości, swoim składem i ewentualnymi proporcjami poszczególnych składników, czyli oleju bazowego, modyfikatorów i uszlachetniaczy. W przypadku olejów przekładniowych głównym podział dotyczy rodzaju skrzyni biegów, do jakich są stosowane – czyli może być to manualna skrzynia biegów lub skrzynia biegów automatyczna.
Płyny samochodowe
Na płyny samochodowe składa się wiele produktów, które stosowane są w poszczególnych układach. Są to przede wszystkim:
- płyn hamulcowy
- płyn do chłodnicy
- płyn do wspomagania
- płyn do spryskiwaczy
- płyn do hydrauliki centralnej (zawieszenie, układ hamulcowy, wspomaganie)
Płyny eksploatacyjne, takie jak np. płyn do spryskiwaczy, należy uzupełniać. W przypadku pozostałych należy kontrolować ich stan – zwłaszcza w przypadku płynu do chłodnicy, ale także hamulcowego czy płynu do wspomagania. Przy czym tutaj także mamy do czynienia z preparatami o różnym składzie i właściwościach (zob. iParts.pl), dlatego przed wymianą należy zapoznać się z zaleceniami producenta, co do rodzaju preparatów, jakie mogą być stosowane w naszym samochodzie.
Uszlachetniacze i dodatki do paliwa
Warto mieć świadomość, że oleje i płyny samochodowe (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/oleje-i-plyny,65.html) to nie wszystko, ponieważ mamy również do wyboru niezwykle bogatą ofertę dodatków do paliw i uszlachetniaczy, czyli preparatów, które mają za zadanie usprawnić działanie poszczególnych układów np., w czasie zimy. W takiej sytuacji popularne są dodatki do oleju silnikowego czy do oleju napędowego lub benzyny np. dla silników współpracujących z instalacją LPG. Oprócz tego dostępny jest szereg różnego rodzaju preparatów smarujących, rewitalizujących czy antykorozyjnych, które pozwalają dbać o samochód w każdy możliwy sposób.
Comments are closed.