Włamania i kradzieże w domach jednorodzinnych i mieszkaniach są prawdziwą plagą w ostatnich latach. Najczęściej do włamania dochodzi poprzez podważenie okna lub też drzwi balkonowych. Czy istnieje skuteczny sposób na to, aby ochronić się przed takimi włamaniami? Okazuje się, że tak – pomocne okażą się okna antywłamaniowe. Co musimy o nich wiedzieć?

Czym są okna antywłamaniowe?

Okna antywłamaniowe to jedna z wielu metod na to, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych domów. Poza nimi warto również pomyśleć o wysokim ogrodzeniu oraz systemach alarmowych, włączanych podczas nieobecności w domu. W unikaniu włamań pomocni okazują się również czujni sąsiedzi. Szukając odpowiednich okien, zwracajmy uwagę na to, jakie klasy RC oferują producenci RC w skali od 1 do 6 oznacza czas, jaki okno musi wytrzymać podczas próby włamania. W przypadku klasycznych okien i stolarki okiennej najczęściej są to klasy od 1 do 3. Chcąc lepiej zabezpieczyć własne mienie, warto szukać okien o RC 3 i więcej. W klasie RC3 okno musi wytrzymać 5 minut oraz próby sforsowania łomem i śrubokrętem. Klasa RC4 to okna, które są w stanie wytrzymać do dziesięciu minut prób włamania przez doświadczonego złodzieja – może się on posługiwać wiertarką, śrubokrętem, łomem. W klasie RC5 okno wytrzymuje do piętnastu minut, nawet wtedy, kiedy włamywacz posługuje się narzędziami elektrycznymi. Klasa RC6 oznacza, że okna antywłamaniowe wytrzymują do 20 minut.

Jak wyposażone są okna antywłamaniowe?

Aby okna faktycznie chroniły przed włamaniem, istotne jest, aby wszystkie ich elementy były dedykowane. Istotne są zarówno klamki z kluczykami, jak i ukryte okucia, dzięki czemu niemożliwe jest podważenie okien. Wiele mówi się również o szybach – szyby laminowane klasy P4. Szyby tego typu nawet po uderzeniu nie rozpryskują się, pozostają na swoim miejscu.

 

Comments are closed.