Każdy kto ma nawet niewielki ogród wie doskonale, że jego piękno ważne jest o każdej porze roku. Kwitnące rośliny wiosną i latem, kolorowe krzewy, które jesienią zmieniają swoje liście w paletę barw oraz wszystkie drzewa iglaste zimą, które nie zrzucają igieł, a dzięki pokrywie śnieżnej doskonale prezentują się na tle tej pory roku.
Ogrody japońskie zimą
Właściciele ogrodów japońskich, którzy mają w swoim ogrodzie także wiele niwaków, wiedzą jak pięknie one wyglądają właśnie zimą.
Gdy na ziemi leży śnieg, inne drzewa i krzewy są nagie, niwaki natomiast wciąż cieszą się białą pokrywą śnieżną, a dodatkowo zielenią się przez okrągły rok.
Niwaki czy bonsai ogrodowe?
W Polsce nie słusznie na niwaki mówi się bonsai ogrodowe, które rosną najczęściej w domach i oranżeriach ogrodowych, a co najważniejsze sadzi i pielęgnuje się je w różnej wielości donicach ogrodowych.
Niwaki to drzewa iglaste sadzone do gruntu i odpowiednio przycinane i formowane przez wiele lat. patrząc na nie zimą, widzimy nie tylko wyjątkowe drzewka w kształcę kul bądź chmurek, ale również okrywę śnieżną, która spoczywa na każdej uformowanej gałązce. A jeżeli dodatkowo niwaki podświetlimy, ogród będzie równie pięknie prezentował się nocą.
Oczywiście w ogrodzie japońskim nie sadzi się samych niwaków, tutaj jest także miejsce na ogród skalny, architekturę drewnianą ozdobną czy posadzone graby i inne gatunki drzew, które wiosną wypuszczają swoje pierwsze liście. Wszystko zależy od inwencji twórczej właściciela ogrodu, który projektując go sam stwarza własny raj na ziemi.
Jak pielęgnować niwaki zimą?
Niwaki utworzone z sosny i jałowca nie wymagają dodatkowej ochrony i pielęgnacji w okresie zimowym. Są to drzewa odporne nawet na wysokie mrozy, opady śniegu czy inne warunki klimatyczne jakie panują zimą.
Jedynie co możemy robić, aby najsłabsze gałęzie nie połamały się od ciężaru mokrego śniegu, to delikatne strzepywanie nadmiaru bryły śnieżnej z poszczególnych gałązek niwaka.
Gdzie najlepiej posadzić niwaki?
Nie ma jednej reguły na sadzenie niwaków w ogrodzie. Ponieważ są to odporne na trudne warunki atmosferyczne drzewa i krzewy, jedynym wyznacznikiem jest sam wygląd ogrodu japońskiego.
Niwaki warto sadzić w miejscach centralnych, tak, aby były widoczne z każdej części ogrodu i dominowały swoją wyjątkową formą. Aby ogród japoński wyglądał pięknie, warto zastanowić się jakie rośliny, krzewy i drzewa sadzić w sąsiedztwie niwaków, tak aby w rezultacie uzyskać odpowiedni kontrast kolorystyczny i wyjątkowo symetrycznie zaplanowaną całą przestrzeń ogrodową.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.
Comments are closed.