Od kilku lat rośnie w Polsce popyt na nowe fabrycznie samochody. Z drugiej strony, w ostatnim czasie możemy obserwować drastyczny wzrost cen, przez co tempo rozwoju tego sektora nieco hamuje. Z czego wynikają podwyżki cen? Jakie są najtańsze nowe samochody dostępne na rynku? Sprawdź!

Dlaczego auta drożeją?

Według oficjalnych danych, w ubiegłym roku liczba rejestracji nowych samochodów w Unii Europejskiej spadła aż o 27%. Na podwyżkę cen miało wpływ wiele czynników, między innymi kłopoty logistyczne fabryk związane z pandemią (przerwy w produkcji, brak komponentów), podwyższenie kursu euro oraz zmiany w przepisach (wprowadzenie bardziej restrykcyjnego limitu spalin oraz kolejnych unijnych wymogów bezpieczeństwa) powodujące konieczność dokonania istotnych zmian konstrukcyjnych w samochodach. Od kilku lat najczęściej kupowanymi, nowymi autami na polskim rynku są Skoda Octavia i Fabia, Toyota Yaris i VW Golf. W tym roku zapłacimy za nie około 30% więcej niż jeszcze 5 lat temu.

Ponadto, klienci zamawiający nowe samochody muszą uzbroić się w cierpliwość. Zanim wsiądziesz do wymarzonego wozu, będziesz musiał poczekać około sześciu miesięcy, a w mniej optymistycznej wersji – nawet do 1,5 roku. Znacznie szybciej dostępne są samochody w uboższych wersjach.

Najtańsze nowe samochody w 2022 roku – ranking

Za jakie samochody osobowe zapłacimy w tym roku najmniej? Najtańsze nowe samochody to Dacia Logan, Mitsubishi Space Star oraz Kia Picanto. Wśród crossoverów najmniej zapłacimy za modele Dacia Duster, Kia Stonic oraz SsangYong Tivoli. Pamiętaj, że na cenę danego modelu wpływa wiele czynników, począwszy od rodzaju silnika, poprzez wyposażenie dodatkowe, na kolorze karoserii kończąc.

Comments are closed.